A Szivacsváros egy olyan komplex zöld-kék-szürke infrastruktúra, amely a vízmegtartást, az aszályok és a villámárvizek hatásának csökkentését, a minőségi zöldfelületek létrehozását és az élhető módon megépített városi infrastruktúrát egyszerre célozza meg.
A Szivacsváros technológiák alkalmazásával a városi fák, növények optimálisan fejlődnek, így tovább életben maradnak, eközben a vízmegtartás és annak helyszíni hasznosítása mellett csökkentik a városi hőmérsékletet, a zajt, a port, megkötik a szén-dioxidot, vizet párologtatnak, vagyis élhetőbb körülményeket biztosítanak a városlakók számára. Mindez úgy történik, hogy a városban nem esünk el a megszokott kényelemtől, legyen az parkolás, vagy utak-járdák.
A Gardenfutura többféle Szivacsváros technológiát kínál, melyek mindegyike önmagában megoldást nyújt a klímaváltozás okozta kihívásokra: a Stockholm Faültetési Rendszert, a Miyawaki minierdőket, esőkert technológiát, Rainmax biodiverz évelő ágyásokat és Urban Scape tetőkert telepítés módszerét. Komplex alkalmazásukkal igazi városi édenkerteket lehet varázsolni városainkból!
Jó úton haladunk! Budapesten már számos példát találhatunk Szivacsváros megoldásokra. Elsősorban Stockholm Faültetési Rendszerű telepítések és Miyawaki minierdők ültetése valósult meg a legnagyobb számban.
A Garten Stúdió tervezésében 2022-ben megvalósult Tájépítészeti Nívódíjas Bakáts téri / Bakáts utcai projektben a korábbi 225 négyzetméter helyett összesen 1730 négyzetméternyi zöldfelületet hoztak létre. Stockholm-módszerrel ültettek fákat és hoztak létre vízbefogadó tereket, az országban elsőként pedig már meglévő fákat „stockholmosítottak”. A Gardenfutura a szerkezeti talaj beszállításán túl a tervezés folyamatában, illetve a kivitelezésben vett részt.
2022. áprilisában 205 őshonos, egyben ellenálló fa- és cserjefajt ültetett 60 négyzetméteren a Zwack Unicum, a IX. kerületi és a Fővárosi Önkormányzat, valamint a 10 millió Fa Alapítvány. A két éve még 40-120 centiméteres csemeték és suhángok között hazánkban őshonos, a városi körülményeknek is ellenálló fajokat találunk, többek között virágos kőrist, gyertyánt, mezei juhart, vadkörtét és vadalmát, egy négyzetméterre három fát és egy cserjét ültettek.
Az V. kerületi önkormányzat beruházásában újult meg a déli Váci utca és a hozzá csatlakozó kis utcák, ahol a burkolat megújítása mellett 30 talajkapcsolatos fát ültettek és 16 planténeres fát telepítettek. A Stockholm Faültetési Rendszerben ültetett oszlopos juharfák és lombos hársfák közül 12 a déli Váci utcában, 10 a Sörház és 8 a Havas utcában talált új otthonra. A Gardenfutura a szerkezeti talaj beszállítását biztosította, illetve részt vett a tervezés folyamatában és a kivitelezésben.
Az Arany János utcai fatelepítés volt az első, ahol a teljes utcát, homlokzattól homlokzatig SFR-alapokon tervezték meg. A séta során az utca Széchenyi rakpart és Tüköry utca közötti, két évvel ezelőtt elkészült szakaszát járjuk be. Azért különösen izgalmas a projekt, mert itt egy időben telepítettek lombos fákat gyökércellás, SFR és hagyományos ültetőgödrös faültetési rendszerrel. Az azonos korú és fajtájú fák ugyanabból a faiskolából származnak. Sőt, a talajt mind a három technológiához a Gardenfutura szállította ugyanabból a forrásból, és azonos benne a komposzt, a tőzeg, a bioszén, illetve a homok aránya, minősége. Ezért a következő néhány évben ez nagyon jó kutatási terület lesz, a három technológia előnyeit, hátrányait össze lehet majd hasonlítani anyagi szempontból és a fákra való hatások szempontjából is. A Gardenfutura a talaj beszállításán túl a tervezés folyamatában, illetve a kivitelezésben vett részt.
A sétákat egyelőre két tavaszi időpontban hirdetik meg, április 25-én és május 28-án, 10:00-13:00 óra között. A találkozó a Bakáts téren, a templom előtt 9:30-kor lesz.
A részvétel ingyenes, de előzetes regisztráció szükséges.
Az esemény facebookon ITT található meg.
Forrás. https://www.gardenfutura.hu/post/s%C3%A9t%C3%A1lj-vel%C3%BCnk-a-szivacsv%C3%A1rosban
2024. április 16.