
Magyar Kertörökség Alapítvány
Generációkon átívelő tudásátadás címmel megrendezésre kerülő nemzetközi konferenciára és műhelymunka
Kérem, fogadja szeretettel meghívásunkat közelgő rendezvényünkre, a Kertörökség múlt és jövő között – Generációkon átívelő tudásátadás címmel megrendezésre kerülő nemzetközi konferenciára és műhelymunkára, amely a Magyar Kertörökség Alapítvány kezdeményezésére és szervezésében, 2025. április 8-9. napja között valósul meg Budapesten.
Főszervező:
- Magyar Kertörökség Alapítvány
Együttműködő partnerek:
- Visit Hungary Nonprofit Zrt.
- Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Tájépítészeti, Településtervezési és Díszkertészeti Intézet
- Magyar Nemzeti Múzeum
- Petőfi Irodalmi Múzeum
- European Route of Historic Gardens
- International National Trusts Organisation
Dátum: 2025. április 8-9. (kedd-szerda)
Helyszín: Budapest, Petőfi Irodalmi Múzeum
Az alábbiakban ismertetjük konferenciánk tematikáját, célját és felépítését, valamint mellékletben találja csatolva a programot.
Kérjük szíves visszajelzését, hogy el tudja-e fogadni meghívásunkat Önmaga vagy egy Ön által delegált személy nevében!
Kontakt e-mail cím: dora.szentesi@magyarkertorokseg.hu
Köszönettel vesszük, ha azokat a kollégákat, akiket a konferencia tematikája szakmailag érint, mihamarabb tudják regisztrálni, hogy megfelelő számú helyet tudjunk biztosítani.
https://www.magyarkertorokseg.hu/petofi-irodalmi-muzeum-kertorokseg-mult-es-jovo-kozott-generaciokon-ativelo-tudasatadas-regisztracio/
Kertörökség múlt és jövő között
Generációkon átívelő tudásátadás
„…Az elhaló erőkben megsejtjük, sőt megpillantjuk a végső soron a jövőre készülő erőket, az alkonyban megsejtjük a hajnalpír reménységét.” (Rudolf Steiner)
A Magyar Kertörökség Alapítvány immár negyedik alkalommal szervezi meg tavaszi nemzetközi konferenciáját, amely minden évben egy aktuális téma megvitatását tűzi ki célul neves hazai és külföldi előadókkal és műhelyfoglalkozással.
Idén figyelmünket a társadalom minden területén érzékelhető generációk közötti kapcsolat és generációváltás jelenségeire irányítjuk. Az emberi civilizáció folyamatos változásban van, amelynek legplasztikusabb fokmérője a kultúra. Ezen belül a kertörökség nem csupán az adott kor tudományos, művészeti jegyeit hordozza, hanem a korszak emberének a természethez, a tájhoz, a kerthez való viszonya a kor világképét és felfogását tükrözi.
Ezért mindig aktuális kérdés, hogyan következik be a paradigmaváltás, hogyan tudjuk a jelenben tetten érni jeleit, érzékelni sajátosságait.
Ez szükséges ahhoz, hogy az egymást követő generációk egymást megértsék, tiszteljék és a kulturális stafétabot átadása az értékmegőrzés és fejlődés kettősségét hordozza, ahelyett, hogy konfliktusok formájában generációk közötti szakadék keletkezzen.
Korunk még inkább ki van téve ennek, hiszen a klasszikus tudásszerzés, tudásátadás és a digitális világ eszközrendszere merőben más gondolkodást és viselkedést eredményez, amely az élet minden területén generációk közötti feszültségben nyilvánul meg.
Az örökség nézőpontjából legfőbb kérdés, hogy hogyan lehetséges a tradíciót és az innovációt ellentétpár helyett egymásra ható, a múlt és a jövő közötti hídnak tekinteni.
Legfőbb kérdéseink:
A múltban hogyan zajlottak a változási folyamatok, például az egymást követő stíluskorszakok során?
Milyen generációs különbségek, képességek jellemzik korunkat?
Hogyan tudjuk a klasszikus tudásátadás és a digitális ismeretszerzés pozitívumait kezelni.
Ma melyek azok a kihívások, amely a kertörökség kutatásában, megőrzésében, fenntartásában a legaktuálisabbak?
Milyen változásokra van szükség az oktatásban, a széleskörű edukációban, a kommunikációban, (eszközrendszer, motivációs kezdeményezések)?
Mivel lehet cselekvésre késztetni – önkéntesség, közösség, játékosság?
Kertturizmus- cél és eszköz és a generációs igények változása
Konferenciánk előadói sorában megszólaltatunk olyan hazai és külföldi kutatókat, civil szervezeteket, cégvezetőket, akik szakmai életútjuk során találkoztak a generációváltás kérdéseivel, sikeres generációváltást bonyolítottak le, vagy éppen zátonyra futott eredeti elképzelésük és a tudás átörökítése, az értékmentés végül rendhagyó utat tört magának.
A kertörökségben és a generációkutatásban tevékenykedő szakembereket hívunk, hogy általuk tudatosítsuk a kihívásokat és megismerhessük a jó példákat, módszereket.
A konferencia célja, hogy közösen áttekintsük a generációváltás támasztotta kihívásokat, megfogalmazzuk a legfontosabb stratégiai kérdéseket, és hatékony cselekvési irányokat.
Mindez ma nélkülözhetetlen az örökség, ezen belül a történeti kertek hagyatékának sikeres továbbadásához, kertörökségünk éltetéséhez.
Az előadások mellett idén is nagy szerepet kap a közös műhelymunka, az eszme- és tapasztalatcsere fórumaként, a közös gondolkodás.
Előző évekhez hasonlóan a nagyközönség számára nyitott gyermek- és ifjúsági művészeti programok és kertpedagógiai foglalkozások is helyet kapnak.