VIII. Magyar Kertépítő Verseny és Show

A VIII. Magyar Kertépítő Verseny és Show 2016. április 6-10. között kerül megrendezésre a Hungexpon a ConstrumaKert keretein belül.

A VIII. Magyar Kertépítő Verseny és Show 2016. április 6-10. között kerül megrendezésre a Hungexpon a ConstrumaKert keretein belül.
A verseny témája: KLÍMA-VÁLTOZÁS –> KERT!

Minden ember vágya, lételeme, hogy legyen egy olyan hely, ahová haza tud menni, ahol békességben várják, legyen akár egy kicsiny kertje, ami nyugalmat áraszt és kikapcsol, ahol elfeledheti a stresszes hétköznapok gondjait, és ahol át tudja adni magát a család és a természet nyújtotta harmóniának.

Tavasztól késő őszig, sőt akár még télen is a kert a második otthonunk, legyen szó pihenésről, tanulásról, játékról, családi összejövetelről.

A kiállításra látogatók  a legjobb kertépítők közül tudnak partnert találni álmai kertjének megvalósításához. Olyan kertépítési megoldásokkal, ötletekkel gazdagodhatnak, amelyek inspirálják őket kertjeik otthonosabbá és színvonalasabbá tételére.

A bemutatott kertek a neves Nyugat Európai versenyeken is megállják a helyüket.

Ebben az évben másodszor a kedves látogatók, kert iránt érdeklődők is zsűrizhetik a versenystandokat értékes ajándékokért. Színes programokkal, előadásokkal, bemutatókkal várják Önöket a szervezők a C pavilonban!

Információk

Profi 1. helyezett & Green City különdíj – Biotó Kft.

Klímaváltozás kert- ÉLŐHELY

Milyen választ adhat egy piciny kert hatalmas bolygónk éghajlatváltozására?

A VIZET, amelyben az élet keletkezett.  A nagyvárosok éghajlata gyakorlatilag sivatagi és még a levegőjük is szennyezett.

Ebben a környezetben a BIOTÓ egyrészt BIOTOP (élőhely), másrészt TÚLÉLÉS a rovaroknak, madaraknak, emlősöknek, mert van miből inniuk…

A biotóban nincs szűrő, a vizet nem vegyszerezzük, a halakat nem etetjük, és még fürödhetünk is benne. OÁZIS nekünk, embereknek is, mert segít elviselni az egyre nagyobb hőhullámokat. A tetőkert a lezúduló esők hatását hivatott kiegyensúlyozni. Az egész kompozíció pedig lelkünkre hat a szépségével, hiszen nekünk is túl kell élni…

(Biotop: Az az élőhely, ami az azonos életfeltételeket igénylő élő szervezetek zárt élettere.)
A közönségszavazat 2. helyezettje.


Profi 2. helyezett – Prime Garden Kft.

La piccolo canale

A klímaváltozás káros hatásai a vízhiány és a légszárazság, ezért fontos a csapadékvíz visszatartása és gyűjtése. Alkotásunkban a mór történeti kertek ihlette hűsítő díszmedencéken át kanyarogó víz üdítően hat ránk. A csatornarendszer az esővíz gyűjtését is szolgálja.

A kert látványa a kontrasztra épül: a funkcionális, letisztult látszóbeton felületek dúsan beültetett zöldfelületekkel egészülnek ki. Biodiverz növényalkalmazásunkban ökológiai igényeiknek megfelelően helyeztük el a vízimitátorokat, árnyéki és melegkedvelő fajokat.

Modern formavilággal kialakított kertünkben kizárólag lebomló, vagy újrahasznosítható anyagokat terveztünk: lenolajkencével kezelt fenyőfa pergola, corten acél és látszóbeton elemek. Az energiatakarékos led világítás éjszakai fénye játékosan tükröződik a csatorna vizében.

A jövőben törekednünk kell az egyensúlyra, harmóniában élni a természettel.


Profi 2. helyezett – Tubakert Kft.

Feledés

„Az éghajlatváltozás valós. Éppen most zajlik. Ez a legfenyegetőbb veszély, amivel egész fajunk szembenéz, nekünk pedig össze kell fognunk, és véget kell vetnünk az odázgatásnak. Olyan vezetőket kell támogatnunk az egész világon, akik nem a nagy szennyezőket és a nagyvállalatokat képviselik, hanem az egész emberiséget, a világ bennszülött népeit, azokat a hátrányos helyzetű milliárdokat, akiket ez legjobban érint, a gyermekeink gyermekeit és azokat az embereket, akiknek a hangját a kapzsi politika elfojtja. Ne tekintsük ezt a bolygót magától értetődőnek.”

Leonardo DiCaprio szavai az Oscar -díj átadó gálán hangzottak el, sok millió emberhez szólva. Vajon valóban értjük-e, milyen súlya van ezeknek a mondatoknak? Láthatóan nem értjük, csak álszenten beszélünk róla, mintha mi semmiről sem tehetnénk.

Könnyű a felelősséget másokra kenni, de mindenkinek van ökológiai lábnyoma. Mindenki életvitele terheli a bioszféra erőforrásait, hozzájárulva a klímaváltozáshoz.

Persze, mi, kertészek minden kerttel egy apró, zöld oázist hozunk létre, ahol felhasználhatjuk a csapadékvizet, precíz, víztakarékos öntözőrendszereket építhetünk, talajtakarással csökkenthetjük a felületi elpárolgást, alacsony energiafelhasználású villanymotorokat és fényforrásokat építhetünk be, a beültetett növények pedig párásabb mikroklímát hoznak létre és oxigént termelnek bla-bla-bla… de ennek is van ökológiai lábnyoma…

Ennek a kiállítási standnak is van ökológiai lábnyoma… Elpöfögtünk vagy 600 liter gázolajat…

Miközben gyermekeinknek szép jövőt szeretnénk biztosítani, életszínvonalunk fenntartásával folyamatosan szennyezzük környezetünket, ahol utódainknak kell ÉLNI…

Amíg belefeledkezünk a fogyasztói társadalom és a reklámok káprázatába, elfelejtjük, hogy a Földet unokáinktól kaptuk kölcsön…

És hogy valami okosat is írjunk: Védd a fákat, egyél hódot!

További kellemes amnéziát…

A közönségszavazat 3. helyezettje.

 


A legszebb vízarchitektúrájú kert különdíja

ILGARDEN Kft. – Zengő oázis – A közönségszavazat 1. helyezettje

Zengő oázis Kertünk az újrahasznosítás jegyében készült. A kerti bútorok használt raklapból, saját kezűleg készültek. Az asztalba ültetett kövirózsa válogatás kevés locsolással is életképes. Az asztalt fedő üveglap modernitást és eleganciát kölcsönöz, egyben használhatóvá is teszi az asztalt. A kerti bútor textíliáját igyekeztünk a kert hangulatához igazítani. A zongorán lévő idézet és az asztalra írt szavak pozitív hangulatot árasztanak. A növénytámfal bontott téglából épült, az ültetett növények életet visznek a kertbe. A sufniban porosodó, régi, ócska bécsi zongorán egykor nagypapám játszott szerenádot, örökre rabul ejtve nagyim szívét. A tiszta lelkű emberek a zongora közelében még ma is hallják a múltat idéző dallamokat… Most, ez a zongora, csobogónak átalakítva a fő motívuma a kertnek. A festés stílusával is próbáltuk visszaidézni a múltat. A tipegőket egy vihar által kicsavart nyárfának köszönhetjük. A kert hangulatán végig vonul a múlt és a jelen, a jövőt a mediterrán növények jelképezik, amik a klímaváltozás hatására lassan a mi éghajlatunkon is a szabadban áttelelnek.

A fehér és fekete színek egyhangúságát feloldják a lila kiegészítők. A zöld növényzet a reményt szimbolizálja, hogy odafigyelve a környezetünkre talán még visszafordítható a visszafordíthatatlan…


B+N Referencia Zrt.

Oázis kert

A kert, az OÁZIS, a klasszikus értelemben vett zöld menedék gondolatvilágát kortárs formában, a jelen és közeljövő éghajlati problémáihoz, kihívásaihoz igazodva testesíti meg, a klímaváltozáshoz való alkalmazkodásban kulcsszerepet játszó, egyszerre élhető, hasznos és szemet gyönyörködtető külső tér metaforájaként.

A dús növényzettel körülölelt intimebb árnyékos tér, valamint a szárazkert és a szabadon lebegő napozóplató a kert szívét alkotó, kellemes mikroklímát és egyedi hangulatot elővarázsoló vízelem, a vízesés és vízmedence körül egyesül. A víz, a növényzet és az árnyékoló szerkezet alkotta funkcióegység korszerű, kellemes menedéket, fenntartható, ökoszemléletű teret képez a kültéri szabadidős elfoglaltságoknak és kikapcsolódási formáknak, a pihenésnek, napozásnak, beszélgetésnek, hangulatos összejöveteleknek. A növényzet attraktív zöld tömege, a színek, formák és az illatok a víz csobogásával és az exkluzív kerti bútorokkal látványos, modern oázist alkotnak, nyugalmat és felfrissülést biztosítanak a felgyorsult világ és a változó klíma közepette.


Park-M Garden Bt.

Szín szintek

Kert tervezésének fő irányvonala a természetes hatás és a hozzá párosuló letisztultság.

A formára nyírt örökzöld növények, és a zöld térhatároló falak nyugtatóan hatnak a kertben tartózkodókra. A pasztell színvilág, a vízmedence, és az évelők által ontott virágözön is ezt a nyugalmi érzést fokozza.

Anyaghasználatban a természetes hatást igyekeztünk követni.

A kiemelt ágyások magasságbeli megtörése pedig egyfajta mozgalmasságot ad a kertnek.

A pergola színes ponyvái az év bármely szakában cserélhetőek, attól függően, hogy az év adott szakában mely színvilág dominál a növénycsoportoknál.


Diák – 1. helyezett – Varga Márton SzKI

BB Bikegarden/Bicajkert

A városok szennyezett levegőjéért nagyrészt a gépjármű forgalom, a kipufogógáz okolható. A légkörbe kerülő széndioxid üvegházhatású gáz. Ez az anyag felelős elsősorban a globális felmelegedésért. A robbanómotoros járművek további szennyező anyagokat, ként, kormot, szénmonoxidot is kibocsáthatnak a környezetükbe. Nagyon káros tényező a gépjárművek zaja, zajszennyezése is, ami tovább rontja a nagyvárosok élhetőségét.

Kertünkkel arra szeretnénk fölhívni a figyelmet, hogy a városi gépjármű közlekedésnek igenis van alternatívája, ez pedig a BICAJOZÁS. A bicikli nem szennyezi a környezetet, azaz mérsékli a globális fölmelegedést, ezen kívül csöndes, használata a mozgás miatt egészséges. A tekerés jót tesz a testünknek és jót a hangulatunknak is.

A BICAJ tehát a kertünk központi eleme, egy jelkép. Jelképezi a globális fölmelegedésre adott józan választ. Ezt a jelképet kapcsoljuk össze a kertekkel. Bicajok segítségével próbáljuk a kertépítészet irányait, áramlatait is bemutatni, sőt befolyásolni. Az elmúlt időszak városi kertépítészete ugyanis sajnálatosan eltolódott az intenzív fenntartású, modern zöldfelületek felé. Ezek a zöld sivatagok rengeteg energiát igényelnek, hiszen öntözni kell őket, vegyszerek, műtrágyák kellenek fenntartásukhoz. Biodiverzitásuk mégis alacsony, hiszen mindössze néhány nemesített faj életterét kívánják biztosítani. Ezt a modern szemléletet jelképezi a versenybicikli, ami nyakatekert pózban, állítva került a képbe, illetve egy mountain bike, ami a pázsitminőségű gyepszőnyegbe süllyedve borzolja a kedélyeket.

Ennél sokkal barátságosabb képet fest a háromkerekű gyerekbicikli és a jóféle „falubájk”, amik az újrafelfedezett, hagyományosabb, ökológiai szemléletű városi kertekre hívják föl a figyelmet. Az ellenállóbb, szárazságtűrőbb, akár honos fajaink, a változatos összeültetések, a magas biodiverzitás ellenállóbbá teszik a kerteket, életteret biztosítanak sokféle állatnak, és fenntartásuk is egyszerűbben, kevesebb energia befektetés mellett valósítható meg.


Diák – 2. helyezett – Magyar Gyula SzKI

Fészek – A zsűri különdíjasa és a közönségszavazat 2. helyezettje

„Klímaváltozás. A folyamat elindult, itt a globális felmelegedés.

Olvadnak a jéghegyek.

Eltolódnak az éghajlati övezetek határai.

Megzavarodik az állat-, és növényvilág.

Szigetek tűnnek el.

Hiába építek napkollektort a ház tetejére, hiába gyűjtöm szelektíven a hulladékot, hiába veszek hibrid autót, vagy csak kerékpárral járok, hiába veszek A+++-os háztartási gépeket – kevés vagyok. Ön is.

Mint a madárfiókák a fészek látszólagos biztonságában, akik kicsik, tehetetlenek és teljesen kiszolgáltatottak a körülményeknek, a nagy ragadozóknak.

Minden a fejünk fölött dől el.”


Diák – 3. helyezett – Varga Márton SzKI Parképítők

Kontrasztok kertje
IDŐJÁRÁSI SZÉLSŐSÉGEK – KERTÉPÍTÉSZETI VÉGLETEK

Árvíz és elsivatagosodás. – Botanikai kontraszt a terület sarkaiban.

Globális felmelegedés és lokális lehűlés. – Fekete és fehér színek a kerttechnikában.

Jégsapka olvadás és tengerszint emelkedés. – Szögletes anyagok, gömbölyded növények.

Kertünk megalkotásakor a kertépítészeti kontrasztok látványos szemléltetésére törekedtünk. Így kapott helyet kertünkben a forma-, a szín-, és a stílus-kontraszt, valamint a kétpólusú növényanyag. Anyaghasználatunkban (talpfa, vessző) tudatosan igyekeztünk a Green City elvek alapján az újrahasznosításra, amely a fenntartható jövő egyik alappillére.

Mi fog történni, ha tovább folytatjuk a környezetszennyezést? A kertben, a terület legmagasabb pontján kialakítottunk egy pihenőt is, mint egy kis oázist a globális felmelegedésben és/vagy városi forróságban, egy fa árnyékában. Jó hűsölést!

 


Diák Green City különdíj

Változások tükrében –  A közönségszavazat 3. helyezettje

Mi lesz pár év múlva? – Éghajlatunk jelentősen megváltozik. A tél enyhe lesz a nyár pedig tűzforró. Előtérbe kerül a mediterrán kertstílus. Terrakotta vörös. Dézsás növények. Téglaburkolatok. A ma még védettséget igénylő növények, nagy teret hódítanak majd.

Kertem, egy utazásra invitálja a látogatót, mely végigkíséri őt a jelenlegi klímához kötődő kerten át, a jövőbe, egy egyre melegebb stílus felé. Ami várhatóan a jövőkertjeit fogják bemutatni.

Egy napsütéses délutáni napon, kiülünk a téglaborítású teraszunkra, iszunk egy finom pohár bort és körbetekintünk szeretett aprócska kertünkbe. A lugast bámuljuk, melyre szépen lassan csimpaszkodik fel a szőlő. A csodás fűszernövények illatát érezhetjük miközben a szabadban eltöltött társas együttlét, feledhetetlenné teszi hétköznapjainkat.

A kert filozófiája maga a változás, már meglévő kertstílusok alkalmazása.

Elindulva az úton, egy mai általános kerten mehetünk keresztül, hol a virágzó növények, hol különös habitusú cserjék kísérik a bámészkodó tekintetét. Tovább haladva, a mediterrán jelleg találkozik ezzel. Ahol már a fű az uralkodó növény. Némileg hangsúlyozva azt, hogy az elmúlás a tét. Száraz növények, mulcsos talaj, öreg fák. Ebből a helyzetből kiszabadulva, áttérünk magába a mediterráneumba, hol dézsás leanderekkel, pergolával árnyékolt, téglával burkolt helyszínhez érkezünk. Az utazó megpihenhet és körbetekinthet a középső helyen elterülő zöldfelülettel. Kipihenve, az utolsó szakaszhoz barangolhat és láthatja azt, hogy a teljes felmelegedés, egy sivatagos teret ad nekünk, ahol a szárazság az úr.

Kertem egy átfogó kalauzolást biztosít, melyből kiderülnek a lehetőségek a jövőben, az, hogy miként lehet változtatni kertünk stílusán. A klímaváltozással együtt élve.


Diák – a közönségszavazat győztese – GardeniArt

Szent István Egyetem

Oázis 

Napjaink globális problémája a klímaváltozás, mely egyre drasztikusabb következményekkel jár, ha az emberiség nem lép fel hatékonyabban ellene. Ahogyan az elsivatagosodó területek üde foltjai is már csak az oázisok maradnak, úgy jelennek meg napjaink városaiban a zöldfelületek, melyeket a kényszeresen növekvő igényeknek akarunk megfeleltetni, már-már idealizálttá formálni. A természet és épített környezet közti szakadék egyre nagyobb, növelve a már jelenleg is látványos kontrasztot. Kertünk erre az aktuális problémára hívja fel a szemlélő figyelmét.

Ahogyan az épített, elszürkülő városi környezet körbenövi a kis zöldfelületeket, úgy fogja közre a kietlen, homokos kertrész a zöld oázist. Itt dús, buja növényzet, friss víz illata, megnyugtató atmoszféra fogadja a kertbe érkezőt. Ez az oázis kiszakít a durva, kiégett környezetből és utolsó mentsvárként csillapítja lelki sóvárgásainkat, szép és ideális légkörével szinte burkot vonva körénk.

Azonban ebben a burokban üldögélve sem nyugodhatunk meg, a szemet gyönyörködtető zöld növényzeten és tavacskán túl szinte fájdalmasan szúróvá válik az a látvány, ami a kert túloldalán elénk tárul. Cselekvésre késztet, hogy ne hagyjuk ezt a sivár víziót valósággá válni. A megoldás apró jelei az oázisban is megmutatkoznak, ilyen például a hazai klimatikus viszonyoknak megfelelő növényfajok alkalmazása, ami gazdaságosabb fenntartást tesz lehetővé, illetve a víz jelenléte, mellyel a vízmegtartás fontosságára utal a kert.

Kietlen úton érkezünk és ugyanilyen is vezet tovább, ha nem cselekszünk. A változtatás lehetősége a kezünkben van.


MAKEOSZ és közösségi stand